Login

Tournament Results Archive

2016 APA 9-BALL SHOOTOUT

Green Tier (SLs 1-3)

1st Place – Michael Ritch of Fort Walton Beach, FL
2nd Place – Ron Ekman of Port Hueneme, CA
3rd Place – Crimson Burgess of McCalla, AL
3rd Place – Darlene Dantes of Chicago, IL

White Tier (SLs 4-5)

1st Place – Paul Schinkel of Pickering, ON
2nd Place – Hannah Martin of Spring, TX
3rd Place – Valerie Masson of Chicago, IL
3rd Place – Joel McCallister of San Antonio, TX

Black Tier (SLs 6-9)

1st Place – Brian Parks of Bakersfield, CA
2nd Place – Kale Bourque of Breaux Bridge, LA
3rd Place – Keith Hargrave of Watkinsville, GA
3rd Place – Gerald Dunne of Philadelphia, PA

2016 APA 8-Ball Classic

Blue Tier (SLs 2-3)

1st Place – Alexandra Marx-Simoncic of New York, NY
2nd Place – Julie Buckley of Orlando, FL
3rd Place – Kim Henson of Crawfordsville, IN
3rd Place – Ricardo Morales of Bronx, NY

Yellow Tier (SL4s)

1st Place – Juan Diaz of Silver Spring, MD
2nd Place -David Brown of Stayner, ON
3rd Place – Anthony Maniscalco of Bethel, CT
3rd Place – Mohit Das of Okemos, MI

Red Tier (SL5s)

1st Place – Jose R. Valenzuela of Silver Spring, MD
2nd Place – Shannon Theriot of Breaux Bridge, LA
3rd Place – Floyd Baldwin of Severna Park, MD
3rd Place – Sarah Parks-Fabricius of Bakersfield, CA

Orange Tier (SL6s)

1st Place – Howard Depascal of Pasadena, MD
2nd Place – Gary Smith of Arlington, TX
3rd Place – Kin Tang of La Puente, CA
3rd Place – Ryan Smith of Owen Sound, ON

Purple Tier (SL6s)

1st Place – Robert Hall of Huntsville, AL
2nd Place – William Gallagher, Jr. of Atco, NJ
3rd Place – Kenneth Brisbon of Oxford, MI
3rd Place – Dean Hatton, Jr. of Centereach, NY

2015 APA 9-BALL SHOOTOUT

Green Tier (SLs 1-3)

1st Place – Kristi Spohn of Mary Esther, FL
2nd Place – Kennedy Cummings of Deltona, FL
3rd Place – Kathryn Dooley of St. Louis, MO
3rd Place – Tawana Jean-Baptiste of Lansdale, PA

White Tier (SLs 4-5)

1st Place – James Turner of Florence, SC
2nd Place – Larry Atkinson of Garden City, MO
3rd Place – Linda Lewis of Newport News, VA
3rd Place – Danny Myers of Ocala, FL

Black Tier (SLs 6-9)

1st Place – James Adams of Brooksville, FL
2nd Place – Stefan Dehoze of Harpers Ferry, WV
3rd Place – Mitchell Miller of Gaston, SC
3rd Place – Taylor Talbot-Carter of Chalfont, PA

2015 APA 8-Ball Classic

Blue Tier (SLs 2-3)

1st Place – Brady Ward of Little Rock, AR
2nd Place – Heather Kidney-Butler of St. John’s, Newfoundland
3rd Place – April Johnston of Louisburg, KS
3rd Place – Susan Mitchell of Monroe, GA

Yellow Tier (SL4s)

1st Place – Inessa Gelman of New York, NY
2nd Place – Michaela DeLaCruz-Negrete of Sacramento, CA
3rd Place – Troy Tacchi of Honolulu, HI
3rd Place – Erica Fabrygel of Angleton, TX

Red Tier (SL5s)

1st Place – Ryan Garcia of Lake Jackson, TX
2nd Place – Diana Wolfe of Oklahoma City, OK
3rd Place – Terry Miller of Huntersville, NC
3rd Place – Tim Mosby of Toledo, OH

Orange Tier (SL6s)

1st Place – Ken Geragosian of O’Fallon, IL
2nd Place – Terry Claiborne of Bakersfield, CA
3rd Place – Scott Johnson of Taylor, MI
3rd Place – Paul James of Oklahoma City, OK

Purple Tier (SL6s)

1st Place – Ernesto Bayaua of Tomball, TX
2nd Place – Kevin Frauenberger of Daisetta, TX
3rd Place – Carter Trammell of Gaffney, SC
3rd Place – Raymond Skenadore of Las Vegas, NV

2014 APA 9-BALL SHOOTOUT

Green Tier (SLs 1-3)

1st Place – Mackenzie Hoover of Walkerton, IN
2nd Place – Mona Mendoza of New Iberia, LA
3rd Place – Rita Singh of Kitchener, ON
3rd Place – Rebecca Norgan of Round Rock, TX

White Tier (SLs 4-5)

1st Place – Andrew Winans of Camarillo, CA
2nd Place – Elena Lane of Tucson, AZ
3rd Place – Jamie Mauldin of Port St. Lucie, FL
3rd Place – Mark Ware of Camp Springs, MD

Black Tier (SLs 6-9)

1st Place – Gregory Harada of San Gabriel, CA
2nd Place – Zachary Hummel of Kalamazoo, MI
3rd Place – Leslie Pasieka of Oshawa, ON
3rd Place – John Paul Ramirez of Lake Jackson, TX

2014 APA 9-BALL NATIONAL TEAM CHAMPIONSHIP

Winner – Bench Warmers – Johnston, RI

Runner-Up – Unapproved – Camarillo, CA

3rd Place – Travis Team – Centertown, MO

3rd Place – R & S Billiards – Hazelhust, GA

2014 APA 8-Ball Classic

Blue Tier (SLs 2-3)

1st Place – Dannielle Richardson of Stuart, FL
2nd Place – Tina Apgar of Splendora, TX
3rd Place – Brandon Weber of Ankeny, IA
3rd Place – Bobbie Weehunt of Del City, OK

Yellow Tier (SL4s)

1st Place – Tim Dittmar of Alvin, IL
2nd Place – Bradley Harris of Aubrey, TX
3rd Place – Paul Panebianco of Hamilton, NJ
3rd Place – Ernest Westfall of Middletown, OH

Red Tier (SL5s)

1st Place – Judy Johnson of San Antonio, TX
2nd Place – Tesha Finley of Easley, SC
3rd Place – Joshua Jones of Des Moines, IA
3rd Place – Fazir Baksh of E. Hartford, CT

Orange Tier (SL6s)

1st Place – Barry O’Sullivan of Garwood, NJ
2nd Place – Mike Rimay of Joliet, IL
3rd Place – Robert Wilson of Toledo, OH
3rd Place – Victorino Lara of Upland, CA

Purple Tier (SL6s)

1st Place – Christopher Miller of Lafayette, LA
2nd Place – Bob Vallas of E. Peoria, IL
3rd Place – David Rowell of Birmingham, AL
3rd Place – Dennis Mersman of Colorado Springs, CO

2013 APA POOL LEAGUE 8-BALL NATIONAL TEAM CHAMPIONSHIP

Winner – Gators – Shreveport, LA

Runner-Up – We Keeps It Real – Trenton, NJ

3rd Place – Breakers 1 – Mt. Orab, OH

3rd Place – The Snipers – Wheaton, MD

2013 APA 9-BALL SHOOTOUT

Green Tier (SLs 1-3)

1st Place – Tom Williamson – Billerica, MA
2nd Place – Cheri Schroth – Murfreesboro, TN
3rd Place – Kathy Tingler – Tyler, TX

White Tier (SLs 4-5)

1st Place – Eddie Conklin, Jr. – Bayonne, NJ
2nd Place – Rodger Doyen – Brandon, FL
3rd Place – Erick Carrasco – Ridgewood, NY
3rd Place – Mathis Martines – Greensboro, NC

Black Tier (SLs 6-9)

1st Place – David Apollos – Gallatin, TN
2nd Place – Jan Mierzwa – Garfield, NJ
3rd Place – Jessica Schuddekopf – Clifton Park, NY
3rd Place – Herb Wilburn – Longview, TX

2013 APA 8-Ball Classic

Blue Tier (SLs 2-3)

1st Place – Faith Rubin – Fayetteville, NC
2nd Place – Joe Fichett – Chicago Ridge, IL
3rd Place – Freida Swain – Lapeer, MI
3rd Place – Summer Turner – St. Augustine, FL

Yellow Tier (SL4s)

1st Place – Steven Davis – Minneapolis, MN
2nd Place – Clayton Fulcher – Loganville, GA
3rd Place – John Falco – Benton, AR
3rd Place – Douglas Moe – Easton, CT

Red Tier (SL5s)

1st Place – David Templeton – Jackson, MO
2nd Place – Wilson Chung – South San Francisco, CA
3rd Place – Matthew Witschonke – Seattle, WA
3rd Place – Charles Swan – Pickering, ON

Purple Tier (SLs 6-7)

1st Place – Dustin Gunia – Omaha, NE
2nd Place – Nathan Moore – Warren, MI
3rd Place – Ever Valasques – Hyattsville, MO
3rd Place – John Scudder – Portland, OR