fbpx
Login

Tournament Results Archive

2008 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Mens Division

Winner – Travis Gunn of Hewitt, TX
Runner-Up – Chris Walls of High Springs, FL
3rd Place – Brian Parks of Bakersfield, CA
4th Place – Jason Richko of Trinity, FL
5th Place – Robert ‘Carl’ Gay of North Augusta, SC
5th Place – Robert Hall of Huntsville, AL

Womens Division

Winner – Amy Chen of Norcross, GA
Runner-Up – Rhio Anne Flores of Jersey City, NJ
3rd Place – Betty Sessions of Conyers, GA

2007 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Mens Division

Winner – Jason Richko of Trinity, FL
Runner-Up – Robert Hall of Huntsville, AL
3rd Place – Gary Neal of Spartanburg, SC
4th Place – Williard Jackson III of Allensville, KY
5th Place – Brian Belobradic of Witby, ON
5th Place – Eddie Little of Salisbury, NC

Womens Division

Winner – Tina Larsen of Palatine, IL
Runner-Up – Betty Sessions of Dunwoody, GA
3rd Place – Michell Monk of Palm Bay, FL

2006 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Mens Division

Winner – Bill McCollim of Freedom, PA
Runner-Up – Richard Andrews of Harvest, AL
3rd Place – Gary Gentry of Evansville, IN
4th Place – Robert Hall of Huntsville, AL
5th Place – Jon James Jr. of Pelham, NH
5th Place – Tim Orange of Birmingham, AL

Womens Division

Winner – Michelle Monk of Palm Bay, FL
Runner-Up – Melinda Huang of Los Angeles, CA
3rd Place – Betty Sessions of Atlanta, GA

2005 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Mens Division

Winner – Pete Genovese of New Britain, CT
Runner-Up -Scott Pardo of West Monroe, LA
3rd Place -Tim Orange of Birmingham, AL
4th Place -Brian Parks of Bakersfield, CA
5th Place -Henry Brodt of Glenview, IL
5th Place -Jamey Gray of Jewett City, CT

Womens Division

Winner – Karen Armstrong of Bear, DE
Runner-Up – Amy Poulter of Port St. Lucie, FL
3rd Place – Laura Poskus of Ocean City, MD

2004 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Mens Division

Winner – David Hall of Scarborough, ME
Runner-Up – David Rowell of Birmingham, AL
3rd Place -Peter Genovese of New Britian, CT
4th Place – Larry Kressel of Richmond, VA
5th Place – Ritchie Idrovo of Tinley Park, IL
5th Place – Robert Hammack of Shrewsbury, MA

Womens Division

Winner – Phyllis Fernandez of Spokane, WA
Runner-Up – Caryn Parent of Sanford, ME
3rd Place – Shannon Condit of Reynoldsburg, OH

2003 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Mens Division

Winner – Bruce Choyce of Orlando, FL
Runner-Up – Pete Genovese of New Britain, CT
3rd Place -Joe Cutler of Shore, N.Y.
4th Place – Philip Stevens of Billerica, MA
5th Place – Chris McDonald of Dacula, GA
5th Place – Matt Tetreault of Agawam, MA

Womens Division

Winner – Tina Larsen of Palatine, IL
Runner-Up – Shannon Condit of Columbus, OH
3rd Place – Leigh Brown of Clemson, SC

2002 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Winner – James Henson of Alexandria, VA
Runner-Up – Scott Tollefson of Arvada CO
3rd Place -Joe Cutler of Bay Shore, NY
4th Place – Frederick Wenker of Baltimore, MD
5th Place – Robert Hall of Meridianville, AL
5th Place – Scott Pardo of West Monroe, LA
7th Place – Henry Brodt of Glenview, IL
7th Place – Kerry Standridge of Decatur, AL

2001 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Winner – Robert Hall of Meridianville, AL
Runner-Up – James Henson of Alexandria, VA
3rd Place – Jim Barber of Colorado Springs, CO
4th Place – Henry Brodt of Glenview, IL
5th Place – John Binion of Detroit, MI,
5th Place – Mike Schutzius of St. Louis, MO
7th Place – Johnny Stallings of Charleston SC
7th Place – John Walsh of Massapequa Park NY

2000 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Winner – David Rowell of Birmingham, AL
Runner-Up – John Binion of Detroit, MI
3rd Place – Richard Molinero of Pasadena, MD
4th Place – Steve Lee of Clayton, NC
5th Place – Thomas Acciavatti of Latham, NY
5th Place – Jim Barber of Colorado Springs, CO
7th Place – Robert Hammack of Shrewsbury, MA
7th Place – Roland Stock of Fresno, CA

1999 U.S. AMATEUR CHAMPIONSHIP

Winner – Henry Brodt of Glenview, IL
Runner-Up – John Binion of Detroit, MI
3rd Place – Jeff Szafransky of Mountain View, CA
4th Place – Corey Harper of Pasadena, CA
5th Place – Chandler Drake of Savannah, GA
5th Place – Robert Hart of Philadelphia, PA
7th Place – Andrew Barlow of Foster City
7th Place – John Shattell of Cairo, NY